09 Şubat 2021, 22:13 tarihinde eklendi

ŞEYH ALİ SEZAİ EFENDİ KİMDİR?

ŞEYH ALİ SEZAİ EFENDİ KİMDİR?

ŞEYH ALİ SEZAİ EFENDİ KİMDİR?

 

 1. Şeyh Ali Sezai Efendi, temiz bir soydan gelen âlimler yetiştirmiş bir ailenin, Emir Abdülcelilzade soyundan olup şeceresi Hz. Hüseyin’e dayanırdı, seyittir.
 2. Hacı Ahmet Efendi ve Emine Hanım’ın oğlu olarak 1867 Yılı’nda Maraş’ta Şekerli Mahallesinde dünyaya gelmiştir.
 3. Çocukluğundan itibaren iyi eğitim almıştır. Maraş’ta medrese eğitimi görmüş, tasavvufa gönül vermiş, hocalarından aldığı icazetlerle birkaç defa farklı tarikatlarda şeyhlik makamına layık görülmüştür
 4. Şeyh Ali Sezai Efendi 24 yaşında çok genç yaşta Rufai Şeyhliğine, kısa bir süre sonra ise Nakşibendi Şeyhliğine hak kazanmıştır.
 5. Arapça, Farsça ve Fransızca dillerini öğrenmiş, bu dillerde çok sayıda kaynak kitabı okumuş, kütüphane kurmuştur.
 6. Maraş’taki Çiftli Zaviye’yi yeniden ihya ederek burada öğrenciler yetiştirmiş, zengin kütüphanesiyle birlikte ilimle meşgul olmaya devam etmiştir. Halkı irşat vazifesini sürdürmüştür
 7. I. Dünya Savaşı sırası devletinin ve milletinin yanında olmuştur. Maraş’ın düşman işgaline uğradığında öne çıkmıştır.
 8. Milli Mücadele’de Arslan Bey başta olmak üzere yiğit Maraşlıları etrafında toplamış, Maraş Müdafaai Hukuk Cemiyeti’ni kurulmasına öncülük etmiştir.
 9. Maraş Milli Mücadelesinin manevi lideridir. Kahramanlık destanın öncülerindendir.
 10. Milli Mücadele sırasında Çiftli Zaviye yandığı için savaş sonrasında bir müddet gezici öğretmenlik vazifesi yürütmüştür. 1926 yılından vefat ettiği 1937 yılına kadar Ulucami vaizliği görevini yürütmüştür.
 11. Şeyh Ali Sezai Efendi’ye İstiklal Mücadelesindeki kahramanlıklarından dolayı Maraş Valisi Fahrettin Kiper tarafından KURTARAN soyadı verilmiştir.
 12. 11 Haziran 1937 tarihinde vefat eden Şeyh Ali Sezai Efendi’nin na’şı, Şeyh Adil Mezarlığı’ndaki Milli Mücadele Şehitliği’ne defnedilmiştir. Geride ise gözü yaşlı bir eş, altı evlat bırakmıştır.

 

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *