HAKKINDA

HAKKINDA

       Mehmet IŞIK, 1982 yılında Kahramanmaraş’ta doğdu. İlkokulu Kümperli Köyü İlkokulu’nda Ortaokulu Kahramanmaraş İmam Hatip Lisesi Ortaokul bölümünde okudu. 28 Şubat Kararları doğrultusunda İmam Hatip Liselerinin üniversiteye girişte kat sayı sorunuyla karşı karşıya kalması üzerine başarılı bir öğrenci olmasından dolayı, okul yönetimi tarafından normal eğitim veren İbrahim Çalık Lisesi’ne yönlendirildi. Hem ortaokul hem de lise yıllarında ailesinden ayrı eğitimine devam etti. Orta öğretimi boyunca Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne bağlı Kahramanmaraş Vakıflar Öğrenci Yurdu’nda kaldı. Yurt hayatının verdiği disiplin, devrin şartlarının zorluğu, zorlukla mücadele eden, sabırlı bir kimliğe sahip olmasında ve yazarlığında belirleyici bir etken oldu. İbrahim Çalık Lisesi’ni 2000 yılında dereceyle bitiren Mehmet IŞIK, aynı yıl Orta Doğu Teknik Üniversitesi Tarih Bölümü’nü kazanarak Ankara’ya gitti. Bir yıl sonra okulu bırakıp İstanbul Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’ne geçti. Yıllar sonra bu geçişin sebebini devrin siyasi şartları ve İstanbul’a ve Boğaz’a olan tutkusu olarak dile getirdi. İstanbul Üniversitesi Tarih bölümünde gösterdiği başarıdan dolayı yine aynı üniversitenin Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği bölümünde çift ana dal programına kabul edildi ve bir buçuk yıl gibi kısa bir sürede Sınıf öğretmenliği bölümünü bitirdi. 2005 yılında tarih bölümünü bitirdiğinde çoktan dershanelerde tarih öğretmenliği yapmaya başlamıştı.   Akademik anlamda İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde “Özel Kurumlarda Tarihi Öğretimi” ve Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde “Siyaset ve Şenlik 1836 Sur-ı Hümayunu” adlı yüksek lisans tezleri hazırlayarak mezun oldu. Sütçü İmam Üniversitesi Fen Bilimleri Fakültesi, Fen Bilgisi Eğitimi alanında başladığı 3. Yüksek lisans çalışmasını tez aşamasında bıraktı.  

            Mehmet IŞIK, 15 yıl kadar yaşadığı İstanbul’da çeşitli eğitim kurumlarında tarih öğretmenliği ve sınıf öğretmenliği yaptı. 2015’te Kahramanmaraş’a dönen Mehmet IŞIK, özel bir kurumda bir müddet sınıf öğretmenliği yaptıktan sonra aynı kurumun anaokulu ve ilkokulu müdürlüğü görevine getirildi. Hala aynı kurumda idarecilik vazifeni yürütmekte olan Mehmet IŞIK, evli ve üç çocuk babasıdır.

  Mehmet IŞIK,  2005 yılından itibaren Yakınçağ Tarihi, Osmanlı Tarihi ve Cumhuriyet Tarihi alanlarında  kitaplar yazmaya başladı. İlk kitabı, sonradan ismi Bir Ulu Destan Çanakkale 1915 olarak değiştirilen ve 95 baskı yapıp 400 bin satışa ulaşan Kaderin Yeniden Yazıldığı Yer Çanakkale 1915 adlı kitabıyla yazarlığa ilk adımını attı. Kitaplar yazmakla birlikte Mavigün Dergisi, Dil ve Edebiyat Dergisi, Ayasofya Dergisi, Alkış Dergisi, Usare Dergisi, dijital yayın yapan İlevdü Dergisi, Vesselam Dergisi, Derin Tarih Dergisi, Çanakkale Destanı’nın 100 Yılı Dergisi gibi çok sayıda ulusal ve yerel dergide makaleleri yayımlandı. Adı geçen birçok derginin yayın kurulunda görev aldı. Gazetelerde ve internet haber sitelerinde köşe yazarlığı yapan Mehmet IŞIK, ilk köşe yazarlığına Ortadağu’da Kuzey Irak ve Kuzey Avrupa’daki İskandinav Ülkelerindeki Türk kökenlilerin takip ettiği  www.kerkükfeneri.com sitesinde başladı. Daha sonraki dönemde ise Kahramanmaraş Manşet Gazetesi, Kahramanmaraş’ta Bugün Gazetesi, Yorum Gazetesi, Göksun Gündem Gazetesi, www.yorumgazetesi.com,  www.maraspusula.com  , www.marasgundem.com gibi gazetelerde ve haber sitelerinde köşe yazarlığı yaptı. Birçok kitabın editörlüğünü ve genel yayın yönetmenliğini de üstlendi. Kahramanmaraş’a geldikten sonra “Şiirin ve Edebiyatın Başkenti” şiarına uygun yeni ve özellikle genç yazarların ulusal yayın yapan yayınevlerinden kitaplarını çıkarmaları konusunda öncülük etti. Tarihi konularda söyleşiler yaparak, sosyal sorumluluk projelerinde yer alarak, STK’lar ile iş birliği içerisinde özellikle çocukların ve gençlerin milli ve manevi değerleri kazanması konusunda, tarihi şuurunu aşılama düsturuyla çalışmalar yaptı.  Çeşitli ulusal televizyon ve radyo programları konuk olarak katılan Mehmet IŞIK, hali hazırda AKSU TV’de “Tarihin Satır Araları” adlı tarihi programını yapıyor ve  sunuyor. Türk ve dünya tarihinin önemli konuları üzerine yurt içinde ve yurt dışında tarih konferanslar veriyor ve söyleşi programları yapıyor.

Yayınlanan Makalelerinden Bazıları

Işık Mehmet, (2015). “Bir Ulu Destan Çanakkale 1915”, Yeni Türkiye Stratejik Araştırmalar Enstitüsü Dergisi, Çanakkale Özel Sayısı, Mart 2015, Ankara.

Işık Mehmet, (2014). “ Fatih Sultan Mehmet’in Liderlik Özellikleri” Fatih Sultan Mehmet Sempozyumu, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi, 29 Mayıs 2014, İstanbul.

Işık Mehmet, (2015). “Maraş Milli Mücadelesi Nasıl Okunmalı?” 12 Şubat Dergisi, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Yayınları, Kahramanmaraş.

Işık Mehmet, (2015). “ Ayasofya’nın Yeniden Fethi”, Alkış Dergisi, S.78, Kahramanmaraş.

Işık Mehmet, (2015). “Türkoğlu Tarihine Kısa Bir Bakış”, Vesselam Dergisi, S.4, Kahramanmaraş.

Işık Mehmet, (2014). “Çanakkale Ruhunun Genç Nesillere Aşılanması”, Mavigün Dergisi, İstanbul.

Işık Mehmet, (2014). “Ayasofya”, Ayasofya Kültür ve Edebiyat Dergisi, S.4, İstanbul.

Işık Mehmet, (2013). “Kanuni Sultan Süleyman Dönemi Medreseleri,” www.academia.edu.tr.

Işık Mehmet, (2013). “Fatih Sultan Mehmet Dönemi Medreseleri,” www.academia.edu.tr.

Işık Mehmet, (2013). “Fatih Sultan Mehmet’in İlim Severliği”, www.academia.edu.t

Yayınlanan Kitapları

1-Bir Ulu Destan / Çanakkale 1915, Yediveren Yayınları, İstanbul.

2-Türklerin Kültür Kökenleri ve Etnik Yapısı, Yediveren Yayınları, İstanbul.

3-Vatan Sevdalısı Atatürk, Yediveren Yayınları, İstanbul.

4- Gölgede Gizlenen Sevgili, Mola Kitap, Konya.

5-Türkiye’nin Derin Tarihi, Yediveren Yayınları, İstanbul.

6- Osmanlı Tarihi/İğneli Tahtın Sultanları, Yediveren Yayınları, İstanbul.

7-Bizans’ta Çanlar Sustu-1453/Cihan Fatihi II. Mehmed, Yediveren Yayınları, İstanbul.

8-Ölüm Uykusu/Sarıkamış Harekâtı, Yediveren Yayınları, İstanbul.

9- Mihrimah Sultan/Osmanlı’da Siyaset ve Şenlik, Yediveren Yayınları, İstanbul.

10-Mahpeyker Kösem Sultan, Yediveren Yayınları, İstanbul.

11-Son Türkmen/Yavuz Sultan Selim’in Sırdaşı, Yediveren Yayınları, İstanbul.

12-Teşkilat-ı Mahsusa Uyanıyor/ Türkiye’nin Derin Tarihi II, Yediveren Yayınları, İstanbul.

13-Teşkilat-ı Mahsusa Operasyon, Yediveren Yayınları, İstanbul.

14-Teşkilat-ı Mahsusa Son Oyun, Yediveren Yayınları, İstanbul.

15-Milli Mücadele Kahramanı Hafız Ali Efendi, Onikişubat Belediyesi Yayınları, Kahramanmaraş.

16-Milli Mücadele Kahramanı Aşıklıoğlu Hüseyin, Yediveren Yayınları, İstanbul.

17-Milli Mücadele Kahraman Vezir Fahı, Onikişubat Belediyesi Yayınları, Kahramanmaraş.

18-Sancak/İstiklal, Yediveren Yayınları,İstanbul.